Urheilugaalassa palkitut 2010-2017

Urheilugaalassa palkitut 2010-2017

Urheilukulttuurin edistäjät

Raumalaiskiekkoilun Tuki ry                2010
Kari Mankonen 2011
Rauman Boja 2012
Harri Laiho ja Juha Luotola 2013
Tapio Neva 2014
HC Ässät oy  2015
Pallo-Iirot ry 2016
Pesäkarhut 2017

Elämänura

Kaarlo Kangasniemi           2010
Kyösti Laasonen 2011
Veli-Pekka Ketola                                2012
Jouni Grönman 2013
Mauri Röppänen 2014
Lasse Silver 2015
Teppo Rastio 2016
Jukka Laaksonen 2017

Urheiluvaikuttaja

Porin Urheilulukio 2010
Seppo Välimäki 2011
Päivi Pessi-Järvenpää 2012
Satakuntalainen erotuomaritoiminta    2013
Pekka Wallenius 2014
Leo-Pekka Tähti 2015
Kai Keinänen 2016
Rauno Mokka 2017

Vuoden urheiluseura

Euran Raiku ry 2010
Säkylän Urheilijat 2011
Porin Naisvoimistelijat 2012
Rauman Lukko ry 2014
Segelföreningen i Björneborg               2015
Lauttakylän Luja ry 2016
Porin Golfkerho 2017

Vuoden Urheiluteko

Yyteri Beach futis 2010
Kankaanpään Maila pesisbuumi 2011
Kuninkaanhaan koulu 2012
Tony Ranta 2013
Porin Kamppailukeskus 2014
Rauman Purjehdusseura, MM – regatta 2015
Lotta Lepistö 2016
Liisa Lilja 2017

Vuoden Joukkue

Pesäkarhut 2010
Rauman Lukko, jääkiekko 2011
Vammalan Lentopallo 2012
Porin Ässät 2013
Vammalan Lentopallo 2014
Pori Giants 2015
Porin Moottorikerho / Speedway             2016
VaLePa 2017

Vuoden valmentaja

Kari-Pekka Lax                                        2010
Veli Koota 2011
Juha Flinck 2012
Karri Kivi 2013
Karri Kivi 2014
Anssi Kaltevo 2015
Juha Flinck 2016
Sami Kurttila 2017

Vuoden urheilija

Petteri Lax 2010
Petri Vehanen ja Janne Niskala              2011
Leo-Pekka Tähti 2012
Matti Mattson 2013
Toni Vilander 2014
Amanda Kotaja 2015
Leo-Pekka Tähti 2016
Leo-Pekka Tähti 2017

Vuoden nuori urheilija

Nooralotta Neziri 2011
Matti Mattson 2012
Amanda Kotaja 2013
Heikki Lähdekorpi                                    2014
Jere Heino 2015
Aleksi Saarela 2016
Julia Valtanen 2017

Vuoden akatemiaurheilija

Matti Mattson 2013
Helena Kuusisto 2014
Helena Kuusisto 2015
Eero Ahola 2016
Jesperi Kotkaniemi                                  2017

Jokeripalkinto

Juho Kurki 2013
Janina Mäkinen 2014
Mikko Salo 2015
Jari Levonen 2016
Pallosalamat, Musa                                  2017

Satakuntalainen urheilu-ura

Matti Alamäki  2015
Jyri Kjäll 2015
Joni Nyman 2016
Erik Hämäläinen 2016
Heli Krogell o.s. Jukkola                           2017
Harri Eloranta 2017
Sari Marjamäki o.s. Fisk 2017

Vuoden urheilumarkkinointiteko

Fera 2014
Kalevan Kisat Porissa                               2015
LP Vampula ja Valepa 2016
Pitsiturnaus 2017

Vuoden läpimurto

Lotta Lepistö 2015
Elina Gustafsson                                      2016
Juho Valtanen 2017

Vuoden työyhteisöliikuttaja

Satakunnan Sairaanhoitopiiri                   2014
Eurajoen kunta 2015
Lähitapiola Satakunta 2016
Satakunnan Osuuskauppa 2017

Vuoden kouluttaja

Kari Tuominen                                          2014
Sanna Taimi 2016

Satakunnan urheilugaalan erikoispalkinto

Jonne Koski                                              2015
Eero Mäenpää 2015
Pertti Ahomäki   2016
Hero Mali 2016
Matti Kero 2016
Jouko Färd 2017

Vuoden Sinettiseura

FC Jazz juniorit ry 2016
Huittisten Voimistelu ja Liikunta ry            2017

Satakuntalainen liikuttajakunta

Karvia                                                       2017

Koulu - Seura yhteistyö

Rauman seuraparlamentti                         2017